Przeprowadzki bywają niełatwym doświadczeniem, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę kwestie logistyczne. W wielu przypadkach dochodzą do tego wyzwania emocjonalne, stres i lęk. Posiadacze zwierząt domowych, takich jak psy i koty muszą mieć na uwadze, że one także mogą doświadczać nieprzyjemnych emocji. Czworonogi z pewnością odczują zmianę miejsca zamieszkania, dlatego w czasie przeprowadzki warto zapewnić im maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Kto lepiej zniesie przeprowadzkę – pies czy kot?

Jeśli chodzi o psy, sytuacja jest łatwiejsza, gdyż te zwierzęta w dość krótkim czasie przyzwyczajają się do zmiany adresu. Jeśli postaramy się o codzienną dawkę ruchu oraz nie doprowadzimy do zachwiania rutyny, powinno obyć się bez większego stresu. Po przeprowadzce ważne jest zapoznanie pupila z okolicą. Warto też zapewnić mu dostęp do zabawek, które zna z poprzedniego miejsca zamieszkania.

Koty zdecydowanie gorzej znoszą zmianę miejsca. Pupile mogą stać się agresywne lub wycofane. Podczas przeprowadzki i przenoszenia rzeczy, warto schować kota w transporterze i zamknąć w innym pokoju. Zwierzę przenosimy pod nowy adres dopiero wtedy, gdy mieszkanie będzie w 100% gotowe. Na czas rozpakowywania najlepiej umieścić kota w miejscu, które zna, np. u rodziny lub znajomych. Dzięki temu być może unikniemy gwałtownych reakcji.